4 nejúčinnější bylinky na podporu imunity

Když se vám neudělá dobře, vezmete si lék a počkáte, až zabere. Příště pak jednáte v podobném duchu. Bez toho, abyste přemýšleli o tom, zda tento zvyk nemá negativní dopady na vaše celkové zdraví. Pokud pro sebe chcete udělat něco navíc, příště vsaďte na přírodní sílu těchto několika bylinek!

Oslabená imunita je (bez nadsázky) zlo. Nejen, že je zodpovědná za to, že jsme častěji nemocní a necítíme se ani trochu dobře, ale má i celou řadu společenských dopadů. Když jsme nemocní, každý se nás straní. Což vede k pocitu izolace a odloučení. Také můžeme nakazit další členy rodiny. Takže, jakmile se uzdravíme, musíme zůstat doma a dát jim náležitou péči.

Zapomínat ale nesmíme ani na výpadek příjmů a na riziko ztráty zaměstnání. Hlavně v případě, kdy máme dlouhodobou absenci. (Proč by nás chtěl někdo zaměstnávat, když neděláme to, co bychom měli?) Jak tedy sami jistě vidíte, jde o velmi pádné důvody, proč se o sebe začít trochu lépe starat. Má ale cenu brát chemické léky na podporu imunity, které viděly přírodní složky pouze z rychlíku?

Pokud toužíte po něčem trochu šetrnějším, ale srovnatelně účinném, zkuste tyto bylinky na imunitu. Budete se divit.

přírodní posílení imunity

4 nejúčinnější bylinky

Není tomu tak dávno, co se lidé museli spokojit s domácími přípravky na podporu imunity. Neexistovaly totiž nemocnice (a pokud ano, nebyly pro každého dostupné), vědecká pracoviště ani specializované laboratoře, ve kterých by se vyráběly doplňky stravy, nebo léky.

Z toho důvodu byla skoro v každé vesnici babka kořenářka, která oplývala bohatými znalostmi nemocí a bylin, které na ně působí. Díky svým rozsáhlým zkušenostem tedy dokázala dobře poradit. Třeba i v problematice kombinování rostlin a s jejich správným dávkováním.

Jelikož je řada znalostí těchto žen stále platná, podíváme se, jak mohou být nápomocné lidem ve 21. století.

Echinacea

Echinaceu pozná téměř každý. Jde o rostlinu s nafialovělými listy, kterou používali už původní obyvatelé Ameriky. Vzhledem k širokospektrálním účinkům a dobré snášenlivosti se výtažky z ní používají při výrobě kapek, čajů, potravinových doplňků a sirupů, které posilují zdraví lidského imunitního systému.

Echinacea je ceněná kvůli:

Je ale potřeba myslet na to, že i když jde o rostlinu s pozitivními dopady na zdraví, u citlivějších jedinců může vyvolat alergickou reakci. Tou mohou trpět především lidé, kteří jsou alergičtí na další kvetoucí rostliny.

Rakytník

Další bylinkou na imunitu, se kterou se v poslední době hojně setkáváme, je rakytník. Poznáme ho podle oranžových bobulí, které jsou napěchované spoustou vitamínů (vitamín C, vitamín E) a dalšími prospěšnými látkami, které mají blahodárný vliv na naše celkové zdraví.

Rakytník se používá při léčbě:

  • Cukrovky
  • Ekzémů
  • Artritidy
  • Vysokého krevního tlaku
  • Vysokého cholesterolu
  • Zánětů
  • Zranění (urychluje hojení)

I když to vypadá, že je rakytník náš dobrý kamarád, o jeho užívání by se měly poradit těhotné a kojící ženy. Nemusí být vhodný ani pro lidi, kteří jsou po operaci, mají nízký krevní tlak nebo mají poruchu krve.

Ženšen pravý

Pokud bychom hledali nějakou bylinu s velmi dobrým renomé, pak by to byl ženšen, který si oblíbili už lidé starověkých civilizací. Kromě toho, že ho považovali za kvalitní životabudič mu připisovali schopnost léčit široké spektrum nemocí.

ženšen na imunitu

O ženšenu se říká, že má vliv na:

  • Snižování zánětů
  • Fungování mozku
  • Léčbu erektilní dysfunkce
  • Podporu imunitního systému
  • Celkovou vitalitu a úroveň životní energie
  • Normální hladinu krevního cukru

I ženšen je běžnou populací přijímán pozitivním způsobem. Dobrý pozor by si na něj ale měli dát lidé, kteří trpí cukrovkou. Také nemusí být vhodný pro děti a pro těhotné a kojící ženy.

Šípek

Nakonec tu máme rostlinu, se kterou se setkáváme po celý rok na našich polích a mezích. Naši pozornost obvykle upoutá na jaře, kdy krásně kvete a na podzim, kdy se skví svými jasně červenými bobulemi. Ano, máme na mysli náš domácí šípek!

šípek na imunitu

Ten byl v naší lidové medicíně používán skoro celé věky. Kromě toho, že byl volně dostupný se toho s ním dalo celkem hodně udělat. (Vaří se z něj džemy, nebo šípkový čaj.) Jelikož šípek obsahuje velké množství vitamínu C, vitamínu E, vitamínu A a vitamínu B5, jde o jasného favorita v péči o naše celkové zdraví.

Šípek má pozitivní vliv na:

  • Omlazení organismu
  • Bolesti během artritidy
  • Zdraví srdce
  • Léčbu nachlazení

Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C se občas přidává i do doplňků stravy na podporu zdraví našich kloubů. (Kolagen s vitamínem C dovede ozdravit chrupavky.)

Co se týče rizik, šípek je považován za neškodný. O jeho používání by se však měly (opět) poradit kojící ženy a těhotné. Také nemusí být vhodný pro lidi, kteří mají ledvinové kameny, srpkovitou anémii nebo hemochromatózu. Vysoká dávka vitamínu C pak může u citlivějších jedinců způsobit podráždění žaludku, nebo pálení žáhy.

Přírodní podpora imunity

Příště, až budete chtít podpořit svůj imunitní systém, nebo se budete potřebovat vyléčit ze sezónního nachlazení, už víte, po kterých bylinkách máte začít sahat. Pomohou vám buď samostatně, nebo v libovolných kombinacích ve formě čajů, nebo volně prodejných doplňků stravy.